ANATÓMIA MUŽSKÝCH POHLAVNÝCH ORGÁNOV

 

 

Mužské pohlavné orgány sa delia na vonkajšie a vnútorné .

K vonkajším patria:

·         úd (penis)

·         miešok (scrotum)

K vnútorným patria:

·         semenníky (testes)

·         nadsemenníky (epididymis)

·         semenovody ( ductus deferens)

·         semenné mechúriky

·         predstojná žľaza ( prostata)

 

Úd ( penis)

Penis je orgán, ktorým spermie ( a moč) opúšťajú telo. Za normálnych okolností je penis pružný a ohybný, avšak pri sexuálnom vzrušení dochádza k jeho stvrdnutiu a stoporeniu – erekcii.

Koreň penisu, obtiahnutý svalmi, je pevne vrastený do panvy. V penise sa nachádza aj tzv. erektilné tkanivo tvorené hubovitou dutinkovitou hmotou. V prednej časti penisu sa nachádza tzv. žaluď – okrúhla hlava penisu.

Do erektilného tkaniva ústia cievy. Pri sexuálnom vzrušení sa duté priestory naplnia krvou. Žily, ktoré by mali krv odvádzať, sa však uzavrú, čo zapríčiní stuhnutie penisu a erekciu.

Penis je obtiahnutý kožou, obsahujúcou svalové bunky, ale žiadne tukové. V prednej časti sa zhŕňa do posunovateľného krytu - predkožky (prepuciu), ktorá obopína žaluď. Ak dôjde k erekcii, penis sa zväčší, čím sa predkožka stiahne a uvoľní žaluď, čo zvyšuje jeho citlivosť.

 

Miešok a Semenníky (scrotum a testes)

Miešok je kožený váčok, v ktorom sú uložené dva semenníky. Je umiestnený pod mužským pohlavným údom. Patrí k vonkajším pohlavným orgánom. Semenníky svojim tvarom pripomínajú slivky. V útlom detstve sú veľké asi 1-2 cm. Prvým príznakom začínajúcej puberty u chlapcov je zväčšovanie testes. V dospelosti sú veľké asi 4-5,5 cm.

Úlohou semenníkov je tvorba spermií a produkcia mužského pohlavného hormónu – testosterónu.

Jednou z podmienok tvorby spermií je, aby teplota bola asi o 3°C nižšia ako v brušnej dutine. To je dôvod, prečo sú umiestnené v miešku mimo brušnej dutiny. Na dozrievanie spermií je potrebný hormón testosterón. V semenníkoch je množstvo skrútených kanálikov. V týchto semenotvorných kanálikoch sa tvoria spermie. Dozretie spermie, kým je plne funkčná a môže sa vydať do sveta, je asi 70 dní.

Zo semenníkov sa dozrievajúce spermie transportujú do nadsemenníkov a pokračujú cez semenovody do semenných mechúrikov. Nadsemenníky a semenné mechúriky, nachádzajúce sa v blízkosti prostaty, poskytujú spermiám prístrešie až do úplného dozretia.

 

Prostata

Je žľaza pod močovým mechúrom. Močová rúra ňou prechádza. Pri narodení má veľkosť hrášku v dospelosti vlašského orecha.Hlavnou funkciou prostaty je obohatiť semeno o hustú mliečnu zásaditú tekutinu, ktorá o.i. obsahuje prostaglandíny. Je dôležitá pre optimálnu pohyblivosť spermií.

 

Semeno (ejakulát)

·         2-6 ml (1-2 čajové lyžičky)

·         35-200 miliónov spermií v 1 ml

·         okrem spermí obsahuje sekrét z prostaty a semenných vačkov, fruktózu pre výživu spermií a prostaglandíny k stimulácii kontrakcií maternice

 

 

POUŽITé ZDROJE: https://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=muz-pohlavne-organy