KOSTRA A KOSTI

 

 Patríme ku stavovcom, a sme teda bytosťami s chrbticou. Potrebujeme pevnú vnútornú konštrukciu, kostru, ktorej stred tvorí práve chrbtica a ktorej stavebnými kameňmi sú jednotlivé kosti. Ľudská kostra je architektonický skvost – silná a zároveň ľahká, pevná a pružná s dômyselnou vnútornou štruktúrou, schopná sa sama prestavovať a opravovať podľa okolností a požadovanej záťaže. Obklopuje a chráni vnútorné orgány, tvorí oporu tela a spolu so svalmi dodáva našim pohybom ladnosť. Kostra sa skladá  z 206 kostí, miestami doplnených chrupkou. Chrupka je dôležitý doplnok kosti, najmä tam, kde je potrebná kombinácia sily a ohybnosti. Na udržanie zdravých kostí potrebuje telo stály prísun primeraného množstva bielkovín, vápnika a vitamínov, predovšetkým vitamínu D.

 

Funkcia kostí

Podporná- Bez kostry by sa ľudia nemohli pohybovať. Tvorí základňu, na ktorú sa upínajú svaly a je aj oporným bodom, ktorý umožňuje ich prácu.

Ochranná- Kostra chráni životne dôležité orgány tela.

Produkčná- V kostnej dreni sa tvoria krvinky.

Zásobná- Kosti sú zásobárňou niektorých minerálnych látok (najmä vápnika a fosforu).

 

Kostra

Kostra sa delí na dve základné kategórie:

1. osovú (axiálnu)

2. prívesnú (apendikulárnu)

 

Osová časť obsahuje kosti, ktoré patria k jadru tela: lebku a chrbticu, ktoré chránia mozog a miechu, a tiež hrudný kôš, ktorý poskytuje úkryt srdcu a pľúcam. Prívesná časť obsahuje všetky kosti horných a dolných končatín, ako aj kosti ramenného a panvového pletenca, ktoré pripájajú končatiny k osovej kostre.

 

Tvar kostí

Podľa tvaru rozlišujeme kosti ploché (lopatka, hrudná kosť, kosti lebky), dlhé (kosti končatín), krátke (kosti zápästia) a nepravidelného tvaru (horná i dolná čeľusť). Kosti sa stýkajú v pohyblivých spojoch, čím sú kĺby, alebo v pevných švoch (lebka).

 

Zloženie

Kĺbové časti dlhej kosti sa nazývajú epifýzy, stredný úsek sa volá diafýza. Kosť sa skladá z kostnej drene, kostného tkaniva (spongiózna kosť a kompaktná kosť) a okostice (periost). Dreň býva červená (miesto krvotvorby) a biela (vyplnená tukom tzv.špik). V detskom veku sa červená dreň nachádza takmer vo všetkých kostiach, v dospelosti len v panvovej a hrudnej kosti a v epifýzach dlhých kostí.

Kosť je tvorená bunkami osteocytmi.

Lebka má mozgovú a tvárovú časť. S chrbticou je spojená prvým krčným stavcom. Krčných stavcov je 7. Následuje 12 hrudných stavcov, na ktoré sú napojené rebrá. 5 bedrových stavcov a 5 krížových stavcov, ktoré sú zrastené do krížovej kosti. Koniec chrbtice tvorí kostrč zložená zo 4 stavcov.

Horné končatiny sú pripevnené k osovej kostre cez ramenný pletenec. Dolné končatiny sú k osovej kostre pripojené panvovým pletencom.

Keď nefunguje

Kosť môže byť zlomená, zdeformovaná (napr. pri nedostatku vit. D) alebo môže úplne chýbať… Zlomenina sa prejaví bolesťami, poruchou pohyblivosti, opuchom a niekedy viditeľnou deformáciou (napr. končatiny). Deformácie kostí je vidieť často navonok a sú sprevádzané bolesťami. Kosť môže byť postihnutá zápalom, čím následne môže dochádzať k jej postupnému rozpadu. Zápal kosti sa nazývá osteomyelitída a je to závažné ochorenie, ktoré ničí kosť a može spôsobiť otravu krvi. Kosť môže byť tiež postihnutá nádorom. Nádor sa môže prejaviť bolesťami, opuchom daného miesta, či hmatateľnou hrčkou. Kostné tkanivo môže preriednuť – osteoporóza ( tento problém sa však týka iných vekových kategórií). Osteoporóza a kostné nádory sa často prejavujú patologickými zlomeninami, kedy sa kosť zlomí prakticky sama od seba

 

POUŽITÉ  ZDROJE:  https://zdravedieta.rodinka.sk/index.php?id=ludske-telo0

                                 

https://www.ludske-telo.estranky.cz/clanky/kosti-a-kostra/kosti-a-kostra.html