ÚSTNA DUTINA
Ústa tvorí ústna dutina s jazykom, zubami, slinnými žľazami. Vonkajšie ukončenie predstavujú pery, vnútri sa končia hltanom. Bezfarebná koža pier je bez chĺpkov. Početné nervy robia pery zvlášť citlivé na dotyk. Bohaté zastúpenie ciev v zamši kože pier im dáva červenkaské sfarbenie. (Preto, keď nám je zima, máme fialové pery – povrchové cievy sa sťahujú, aby zabránili zbytočným únikom tepla.) Keďže sa v perách nenachádzajú žiadne potné žľazy, je potrebné ich dostatočne zvlhčovať.
Hltan predstavuje spojenie s tráviacim a dýchacím systémom. Horná časť ústnej dutiny, sa rozdeľuje na predné tvrdé a zadné mäkké podnebie. V prednom tvrdom podnebí leží čeľustná kosť. Zadné mäkké podnebie uztvára nosohltanový priestor, ktorý je uspôsobený tak, aby potrava nemohla skĺznuť do dýchacích ciest. Naspodku je ústna dutina ohraničená sánkou, na ktorej spočíva jazyk. Sliznica ústnej dutiny vylučuje hlien, ktorý spolu s výlučkami slinných žliaz ústnu dutinu zvlhčuje.
Zuby
Zuby sú vložené do hornej a dolnej čeľuste. Ich celok tvorí chrup. Mliečny chrup detí tvorí 20 zubov. Každá polovička zuboradia obsahuje 2 mliečne rezáky, 1 mliečny očný zub a 2 mliečne stoličky. Rezáky spolu s ostrými očnými zubami slúžia na hryzenie. Stoličky drvia potravu na drobné kúsky.
Približne v siedmom roku života mliečne zuby začnú vypadávať a nahrádzajú ich postupne zuby trvalého chrupu.
Dospelý človek má 32 zubov, vždy po 8 v každej polovici čeľuste. V každom zuboradí sa nachádzajú 2 rezáky, 1 očný zub, 2 črenové zuby a 3 stoličky.
Samotný zub sa delí na koreň, kŕčok a korunku. Koreňom je zub upevnený do čeľustnej kosti, korunka vyčnieva nad ďasno. Vnútro zuba je duté, ktoré obsahuje cievy, nerv a spojivové tkanivo.
Zuby pozostávajú z látky podobnej kostiam – zuboviny(dentínu). V oblasti korunky je zubovina obalená zubnousklovinou, ktorá je najpevnejším materiálom v ľudskom tele.
Zubný koreň je zvonka obalený zubným cementom a slúži na uchytenie zuba do čeľuste. Kosti hornej a dolnej čeľuste sú potiahnuté ústnou sliznicou - ďasnom, ktoré chráni zubný koreň pred infekciou zvonku.
Jazyk
Najsilnejší sval v tele.
Jazyk je v zadnej časti ústnej dutiny zrastený so sánkou a jazylkou, po stranách so stenou hltana. Smerom dopredu nadobúda ostrý tvar. Predná časť je voľne pohyblivá a dotýka sa predného zuboradia. Niekedy sa vie aj vyplaziť J . V dolnej časti je jazyk prichytený uzdičkou jazyka o ústnu dutinu.
Jazyk je dôležitý svalový orgán. Jeho svalové vlákna umožňujú pohyblivosť, potrebnú na hrubé mechanické spracovanie a posúvanie sústa. Tomuto zámeru slúžia aj žuvacie svaly. Na trávenie potravy má takéto spracovanie veľký význam.
Na chrbte jazyka sa nachádzajú chuťové poháriky, tak sa nazývajú orgány chuti, ktoré umožňujú vychutnať chutnú chuť a iné veci. Chuťové poháriky rozlišujú 4 základné chute: sladkú, slanú, kyslú a horkú.
Okrem spracovania potravy má jazyk dôležitú funkciu aj pri formovaní zvukov v reči.
Slinné žľazy
Do ústnej dutiny ústia tri páry veľkých slinných žliaz:
· podjazyková žľaza
· podčeľustná žľaza
· príušná žľaza.
Malé slinné žľazy sa nachádzajú v sliznici líc, jazyka, podnebia a na vnútornej strane pier. Denne sa do úst vylúči 1,7 litra slín. Sliny obsahujú okrem vody a hlienu i enzýmy, napr. tráviaci enzým - amylázu ( spúšťa trávenie škrobov), lipázu (štiepi tuky), enzým s antibakteriálnymi účinkami – lyzozým. Zloženie slín závisí od zloženia potravy. Suchá potrava vyvoláva výraznejšiu tvorbu slín ako tekutá. Už samotná myšlienka na určitý druh potravy (predstavte si citrón…) môže vyvolať silnejšiu produkciu slín.
POUŽITÉ ZDROJE: https://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=usta