ANATÓMIA POHLAVNÝCH ORGÁNOV ŽENY
Na rozdiel od mužských sú ženské pohlavné orgány takmer úplne ukryté. Dajú sa rozdeliť na vonkajšie a na vnútorné.
K vonkajším, hoci málo viditeľným, patria:
- veľké pysky ohanbia
- malé pysky ohanbia
- dráždec
- predsieň pošvy
- predsieňova (Bartholinova) žľaza
Vnútorné pohlavné orgány tvoria:
- vaječníky
- vajíčkovody
- maternica
- pošva
Vnútorné i vonkajšie pohlavné orgány umožňujú spojenie vajíčka so spermiou, ako aj jeho zahniezdenie po úspešnom oplodnení v hormonálne uspôsobenej sliznici maternice.
VONKAJŠIE POHLAVNÉ
Dva veľké a dva malé pysky ohanbia pozostávajú z kožných a sliznicových záhybov. Medzi nimi sa vpredu nachádza citlivý hrbolček – dráždec (klitoris), ktorý tvorí (podobne ako u mužov žaluď) najcitlivejšiu časť ženských pohlavných orgánov. Hneď za ním ústi močová rúra a ešte ďalej sa začína vchod do pošvy.
VNÚTORNÉ POHLAVNÉ ORGÁNY
Vaječník (Ovarium)
Vaječníky sú párovým orgánom, teda sú dva – pravý a ľavý. Vaječníky majú podobne ako semenníky u mužov dvojakú funkciu. Jednak produkujú ženský pohlavný hormón estrogén jednak sú v nich usídlené ženské pohlavné bunky – vajíčka. Na rozdiel od muža však žena počas života vajíčka „nevyrába“, ale sa s ich plným počtom už rodí. Od obdobia puberty v každom vaječníku dozrie za jeden menštruačný cyklus jedno vajíčko, ktoré sa potom uvoľní do vajíčkovodu. Tento proces sa nazýva ovulácia. Počas priemerného života ženy dozrieva okolo 400 vajíčok.
Hormóny, ktoré podmieňujú a sprevádzajú tento proces sa volajú Estrogén ( folikulový hormón) a Progesterón ( hormón žltého telieska). Ich úlohou je príprava maternice na zahniezdenie vajíčka a výživa oplodnenej vaječnej bunky. Spojenie vaječníkov s maternicou sprostredkúvajú vajíčkovody.
Vajíčko (Ovum)
Vajíčko je guľovitá bunka s priemerom 0,15 mm. Patrí k najväčším bunkám ľudského tela.
Vo svojom jadre obsahuje len polovičný počet chromozómov a jeden pohlavný chromozóm ( spolu to je 23). Pri oplodnení vajíčka spermiou splynú jadrá obidvoch buniek a vzniká bunka s kompletnou genetickou výbavou, čiže so 46 chromozómami.
Vajcovod (Tuba uterina)
Z vaječníkov sa dostáva zrelé vajíčko do vajcovodov ich špeciálnym strapcovitým zakončením. Najčastejšie práve tu dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou. Vajíčko sa pohybuje smerom k maternici vďaka pohyblivému riasinkovému epitelu a vďaka sťahom svalov vajcovodov smerom k maternici.
Maternica (Uterus)
Maternica – svalnatá dutina hruškovitého tvaru. Je miestom uchytenia oplodneného vajíčka, miesto kde sa vyvíja nový človek. Rozlišuje sa širšia časť – telo a užšia časť – krčok maternice. Steny maternice tvorí sliznica a hladká svalovina. Sliznica, ktorá vystieľa dutinu maternice, podlieha vplyvom pohlavných hormónov. Z bokov do nej ústia dva vajcovody. Vo vnútri asi 2,5 cm dlhého krčka sa nachádza kanál, ktorý spája maternicu s pošvou. Časť krčka maternice siaha priamo do pošvy a označuje sa ako portio. Práve toto miesto je najohrozenejšie zhubným ochorením – rakovinou krčka maternice.
Pošva (Vagina)
Pošva tvorí spojenie medzi vonkajšími a vnútornými pohlavnými orgánmi. Je to asi 7-10 cm dlhá poddajná svalová trubica, ktorá sa začína pri krčku maternice a ústi v pošvovej predsieni. Vchod do pošvy je do prvého pohlavného styku zčasti uzavretý panenskou blanou (hymen).
POUŽITÉ ZDROJE: https://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=zenske-pohlavne-organy